Hadiipari válság Németországban: a háború kellős közepén jelentett csődöt az ország egyik legnagyobb fegyvergyártó cége

2025. április 27. 07:07

Csődvédelmet kért az Urban Industries német fegyvergyártó cég, miután elmaradtak a várt állami megrendelések.

2025. április 27. 07:07
null

Német hadiipari bukásról számolt be Bild: Felix Urban, az Urban Industries vezetője mindössze négy évvel a cég átvétele után csődvédelmet kért, noha a hadiipar általános fellendülése előzetesen mást ígért.

Felix Urban mindössze négy évvel ezelőtt vette át az Urban Industries-t édesapjától és nagybátyjától. Egy intenzív növekedési pálya után most kénytelen volt csődeljárást kezdeményezni a hageni bíróságon. A családi vállalkozást 1981-ben alapították lakatosműhelyként, majd 2004-ben lépett be a hadiiparba. A dolgozók létszáma megduplázódott, több millió eurót fektettek be új gépek beszerzésébe, az észak-rajna-vesztfáliai központ modernizálásába, valamint egy teljesen új gyártóüzem kiépítésébe Hollandiában.

Csőd és rekordnyereség

A csőd ennek ellenére meglepetést okozott. Felix Urban cége ugyanis a páncélacéllemezek megmunkálásával foglalkozik, és régóta a hadiipar stabil beszállítója. Olyan gazdasági ágazatban tevékenykedik, amely az orosz-ukrán háború óta prosperál. A iparág vezetője, a Rheinmetall, néhány hete rekordnyereségről számolt be.

Az Urban Industries mintegy nyolcvan munkatársa nagy szilárdságú acélokat munkál meg, amelyeket többek között fegyvertornyokhoz, robbanásvédelmi padlólemezekhez vagy katonai járművek alvázaihoz használnak fel. A Bundeswehr számára létrehozott 100 milliárd eurós kormányzati különprogramból várt megrendelések azonban eddig elmaradtak.

A bürokrácia nagyon lassan dolgozik. Mindenki kapacitásokért kiált, és én már rendelkezem is velük, de a megrendelések beérkezése késik

– mondta Urban.

A cégre már vannak érdeklődők. A vállalat továbbra is teljes kapacitással működik, a németországi dolgozók áprilistól júniusig csődbért kapnak. A lap szerint Felix Urban továbbra is cégvezető marad.

Nyitókép: Thomas SAMSON / AFP

***

Ezt is ajánljuk a témában

 

Kapcsolódó cikkek a Háború Ukrajnában aktában.

Összesen 45 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Nasi12
2025. április 27. 16:52
Apr 1-én hallottam, hogy a Rheinmetáll is csödbe van. A szerencsi csokoládégyárral tárgyalnak az eladásáról. Alufóliákra térnek át. Végre valami jó hír.😀
edilahotmail
2025. április 27. 16:23
Az utolsó valamirevaló német kancellárt Helmuth Kohlnak hívták. Azóta lejtmenet,politikai és most már gazdasági is. Bürokrácia maradt-csak nem működik..Ha már a hadiipari beszállítók is csődvédelmet kérnek ?
asus66
2025. április 27. 14:09
A jó öreg "állami megrendelések" , ha valami, hát ez viszi csődbe a nyugati országokat. Mert ott nem lopnak ! Ja, értem.
Akitlosz
2025. április 27. 14:06
Az egy lábon álló cégek kockázatosak. Kiszolgáltatottak a megrendelőjüknek. Nem jó egyetlen megrendelőnek a beszállítójának lenni. Jobb, ha az egész világ a piac.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!